Naszywki skórzane grawerowane laserem

2018-11-30 17:57:06

Naszywki skórzane grawerowane laserem
Najczęściej słysząc hasło „naszywki” pierwsze co przychodzi nam na myśl to wszelkiego typu emblematy, tarcze i wszywki haftowane. Często zdarza się również że takie naszywki mają od spodu klej a więc nawet nie trzeba ich naszywać, a jedynie wystarczy je wkleić – wtedy nazywamy je po prostu wklejkami. W dzisiejszym wpisie jednak chcemy skupić się na ozdobach wykonywanych na różnego typu materiałach skórzanych.

Naszywki wykonywane na skórze to przede wszystkim wszywki wytłaczane lub grawerowane laserowo. My w naszym wpisie skupimy się na tych drugich, a także na możliwościach jakie dają plotery laserowe.

Zacznijmy od tego na czym najczęściej robi się zdobienia. W zależności od tego na czym ma być ono ostatecznie przymocowane można podzielić naszywki skórzane na te wykonywane na prawdziwych skórach oraz te wypalane z tzw. eko-skórek, skajów itp. Pierwsze z nich najczęściej wykorzystywane są na wyrobach  galanterii skórzanej, a więc torbach, aktówkach czy portfelach, a także np. na dżinsowych spodniach. Co do tańszych zamienników skóry naturalnej a więc eko-skórek i skaju, są one zdecydowanie bardziej popularne w zdobieniu odzieży – m.in. kurtek, bluzek, swetrów, t-shirtów, a nawet legginsów czy sukienek.

Jak w takim razie wykorzystywane są  plotery laserowe w zdobieniu naszywek skórzanych? Przede wszystkim dzięki laserom możliwe staje się zarówno wypalanie jak i grawerowanie powierzchni skórzanych – daje to możliwość wykonania na nich nawet najbardziej wymagających precyzji wzorów.  Lasery opalają krawędzie naszywek skórzanych dzięki czemu stają się one równe i gładkie w dotyku. Co więcej dzięki ich zastosowaniu możliwe jest również wygrawerowanie wybranego wzoru w strukturze skóry – czyli ścieranie wierzchniej warstwy skórki tak aby w wygrawerowanej części powierzchnia skórki była niższa i tworzyła w ten sposób zagłębienie w dowolnie wybranym kształcie.

Naszywki skórzane mogą być dodatkowo różnie mocowane do wybranych materiałów. Poza standardowym wypaleniem takich naszywek i ich przyszyciem możliwe jest również podklejenie ich specjalną termo folią dzięki czemu ich aplikacja staje się jeszcze łatwiejsza i zdecydowanie szybsza. Termofolia pozwala bowiem na przyklejenie naszywek poprzez ich przyprasowanie żelazkiem lub prasą termo transferową – pod wpływem wysokiej temperatury do tej pory suchy klej rozpuszcza się i przykleja do materiału.

Powyższy opis mało wam mówi i nadal nie wiecie jak wyglądają naszywki skórzane? Zerknijcie koniecznie na zdjęcia z naszych realizacji z wykorzystaniem naszywek grawerowanych.