Folie ozdobne – rodzaje

2018-12-31 11:24:28

Folie ozdobne – rodzaje
Na rynku występuję wiele rodzajów folii ozdobnych, od flexów, przez flocki po folie puchnące i folie o ozdobnej strukturze np. przypominającej cekiny. Które folie wybrać do zdobienia? Czym się między sobą różnią? Które sprawdzą się na odzieży dziecięcej, a które np. na torbach i butach? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym wpisie!

FOLIA FLEX

Folie flex to najbardziej popularny rodzaj folii termotransferowych, które charakteryzują się tym, że po ich wklejeniu są stosunkowo płaskie i gładkie w dotyku, znacznie cieńsze niż folie puchnące czy flock. W naszej ofercie znajdziecie Państwo standardowe folie flex (czyli folie w podstawowych kolorach jak np. żółty, czerwony, czarny, neonowy żółty, różowy), folie metalizowane (srebrne, złote), folie o strukturze karbonu (w różnych kolorach), folie o bardziej rozciągliwej strukturze, dzięki czemu wycięte elementy pracują z materiałem, na którym są przyklejane, folie typu brick (bardzo grube folie, które są gładkie w dotyku, ale dają efekt 3d), folie holograficzne, folie odblaskowe, czy folie drukowane w kolorowe wzory przypominające np. skóry.

 

FOLIE FLOCK

Folie typu flock  są znacznie grubsze niż najczęściej spotykane folie flex. Co więcej ich powierzchnia jest bardziej wypukła, gdyż ma charakterystyczną meszkowatą strukturę, która przypomina zamsz. Wzory wykonane z tej folii są miękkie w dotyku, a więc szczególnie sprawdzą się na odzieży dziecięcej. W naszej ofercie znajdziecie bogatą gamę kolorystyczną folii flockowych – poza standardowymi kolorami posiadamy również flock w neonowych kolorach!

 

FOLIE BROKATOWE (GLITTER)

Folie typu glitter, podobnie jak folie flock są znacznie grubsze od flexa, a ich powierzchnia pokryta jest kolorowym brokatem, co sprawia, że w dotyku są lekko chropowate. Najbardziej popularne są glittery w odcieniach złota i srebra, ale w naszej ofercie znajdziecie również inne kolory (czerwony, pudrowy róż, granat itp.), a nawet kolory neonowe. Folie brokatowe są dobrą alternatywą dla sitodruku glitterowego, który w przeciwieństwie do naszych folii szybko się spiera.

 

FOLIE PUCHNĄCE

Folie puchnące to folie typu flex, które pod wpływem wysokiej temperatury, nie tylko przyklejają się do wybranego materiału (dzianiny czy tkaniny) ale także ta sama wysoka temperatura sprawia, że zaczynają puchnąć tworząc efekt 3d . Wzór do tej pory płaski  (wycięty z płaskiej folii) zmienia się i pozwala osiągnąć efekt wypukłości. Co ciekawe, struktura folii jaką uzyskamy po jej wgrzaniu zależy od rodzaju materiału na którym wykonujemy zdobienie. Najlepszy efekt można osiągnąć na materiałach ciągliwych, na których folia puchnąca wyżej wyrasta, czyli jest bardziej wypukła

FOLIE O OZDOBNEJ STRUKTURZE

Istnieje również nowy rodzaj folii o ozdobnej strukturze, która pod wpływem wysokiej temperatury przenoszona jest z nośnika na wybrany materiał. W ten sposób na docelowej tkaninie czy też dzianinie pojawia się wybrany wzór – np. imitacja cekinów.  Zdobienia wykonane nowymi w naszej ofercie foliami przypominają ozdoby robione za pomocą sit drukarskich, jednak główna różnica tkwi w jakości obu zdobień . Wzór wykonany za ich pomocą jest bowiem mniej podatny na spieranie, a co za tym idzie jest zdecydowanie trwalszy i nie tworzy efektu „zbroi” jak czasami dzieje się w przypadku wzorów wykonanych metodą sitodruku. Warto także dodać, że wzór nie pęka przy rozciąganiu materiału, na którym jest wykonany.