Naszywanie tasiemek, koralików, łańcuszków i sznurków

2019-01-28 22:39:30

Naszywanie tasiemek, koralików, łańcuszków i sznurków
W dzisiejszych czasach haft to już nie tylko tradycyjny wzór składający się z klasycznych ściegów, czy też bardzo popularny haft z aplikacją. Poza tradycyjnymi technikami haftowania coraz większe pole należy do haftu typu chenill (tzw. szenilki), a także hafttu typu cording, który polega na naszywaniu tasiemek, koralików, łańcuszków i sznurków. I właśnie ten rodzaj haftu będzie bohaterem dzisiejszego wpisu.

Technika kordingu, o której mowa, często nazywana jest potocznie haftem koralikowym – w przypadku gdy naszywamy koralik lub haftem łańcuszkowym – jeżeli wzór wykonany jest akurat łańcuszkiem. Tak naprawdę jednak, warto pamiętać, że napisany przez programistę wzór na cording, może być wykonany różnymi ozdobami co sprawi, że za każdym razem będzie wyglądał zupełnie inaczej. Jeden i ten sam wzór, może być bowiem odhaftowany:

  • sznurkami o różnej grubości np. kręconymi z nitek hafciarskich
  • sznurkami ozdobnymi,
  • cekinami na sznurku,
  • dostępnymi na rynku sznurkami satynowymi – również o różnej grubości,
  • koralikami ozdobnymi – zarówno o kształcie słomek jak i kulek,
  • tasiemkami – o różnej grubości i strukturze
  • łańcuszkami,
  • a nawet włóczkami.

Grubość wykonywanego tą techniką zdobienia zależy przede wszystkim od wybranej tasiemki, sznurka lub koralika, a także od decyzji o sposobie naszycia go do wybranego materiału. Istnieją dwie techniki naszywania ozdób cordingiem – tzw. tapingiem (czyli jakby wzdłuż sznurka/tasiemki, co sprawia że wzór jest bardziej płaski) lub tzw. zyg-zakiem (czyli w taki sposób, że koralik/sznurek jest  doszywany raz z jednej raz z drugiej strony – po skosie).  Możliwości naszycia wspomnianych wyżej ozdób jest naprawdę wiele i tak naprawdę każda technika pozwala na otrzymanie całkiem innego wzoru – niby ten sam ale jednak różny.

Poniżej przedstawiamy wam jeszcze kilka przykładów zastosowania cordingu w zdobieniu tekstyliów - jeden wzór wykonany różnymi ozdobami: