Folie flex i flock

2015-03-29 15:04:30

Folie flex i flock
Coraz częściej do zdobienia odzieży stosuje się folie termotransferowe typu flex i flock. Czym są te folie i do czego można je używać? Zanim jednak o tym, najpierw zacznijmy od wytłumaczenia czym te dwa rodzaje folii się różnią.

Folie typu flex to folie, które są stosunkowo cienkie i gładkie w dotyku. Są one rozciągliwe, dzięki czemu pracują z materiałem i mogą być przyklejane zarówno do tkanin jak i dzianin. Folie typu flock natomiast, są znacznie grubsze, a ich powierzchnia w dotyku sprawia wrażenie „meszkowatej”.Oba rodzaje przedstawionych folii wycinane są na ploterze tnącym a następnie przyklejane do materiałów za pomocą prasy.

Technika zdobienia za pomocą folii termotransferowych pozwala na uzyskanie unikalnych wzorów przy stosunkowo niskich kosztach. Co więcej, dostępne na rynku folie występują w różnych kolorach (także fluorescencyjnych), strukturach ( folie perforowane, metaliczne, brokatowe czy luminescencyjne) i rodzajach (folie imitujące skórę węża, tygrysa czy zebry). Warto także dodać, że folie te odporne są na pranie, dzięki czemu często stosowane są przy produkcji odzieży sportowej, niemniej jednak cieszą się popularnością również na odzieży dziecięcej.

Poniżej przedstawiam wam kilka propozycji wzorów stworzonych z wykorzystaniem opisanych rodzajów folii. Przedstawione wzory pokazują także możliwości połączenia folii z innymi technikami zdobienia takimi jak chociażby dżety.

DSC08790 DSC08794_Fotor DSC08803 DSC08809 DSC08843

Więcej przykładowych wzorów stworzonych z wykorzystaniem folii termotransferowych znajdziecie na www.arlena.pl.