Kamienie akrylowe – rodzaje

2015-09-03 20:58:50

Kamienie akrylowe – rodzaje
W tym wpisie poznacie dostępne na rynku kamienie ozdobne, a szczególnie skupimy się na kamieniach akrylowych, które imitują kamienie naturalne...

Obecnie na rynku dostępny jest ogromny wybór kamieni ozdobnych, szczególnie popularne są jednak kamienie wykonane z akrylu. Kamienie te są łudząco podobne do kamieni naturalnych, są również w podobny sposób szlifowane. Fasetowane kamienie akrylowe to kamienie, których krawędzie ścięte są pod skosem, tworząc liczne załamania, dzięki czemu światło padające na kamień z różnych kątów odbija się od niego sprawiając wrażenie, że kamień się mieni. Dostępne na rynku kamienie akrylowe – fasetowane występują w przeróżnych kształtach, najbardziej popularne są jednak kamienie okrągłe, kwadratowe, owalne czy kamienie w kształcie łez, przez niektórych porównywane z kształtem kropli wody (ang. teardrop).

DSC01452 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warto również dodać, że kamienie te występują albo jako kamienie do przyszywania ( z dziurkami), lub jako kamienie do przyklejenia. Te ostatnie można jednak wybrać albo w wersji z zaimpregnowanym klejem, który pod wpływem temperatury się rozpuszcza i pozwala na przyklejenie do wybranego materiału, albo w wersji bez kleju – wtedy spodnia strona kamienia jest gładka i kamień należy przykleić klejem np. z pistoletu (dostępny w sklepach typu Castorama lub w internecie).

Kamienie do przyszycia:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamienie bez kleju:

DSC01415

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamienie z gotowym klejem:

DSC01433 DSC01420 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Które kamienie wybrać?

Tak naprawdę odpowiedź zależy od tego na czym ma być przymocowany kamień. Na płaskich powierzchniach (bez załamań) zdecydowanie sprawdzą się kamienie przyklejane. Oczywiście dla osób niewprawionych w używanie pistoletu z klejem proponuję gotowe kamienie z klejem, wtedy z pewnością nie pojawi się problem nałożenia za dużej ilości kleju i efektu rozlania, który często zdarza się w przypadku użycia „pistoletu”. Jeżeli chodzi o kamienie naszywane natomiast, są one dla początkujących przygodę z dekorowaniem łatwiejsze do zamocowania, co więcej zawsze źle przyszyty kamień można odpruć i przyszyć w inne miejsce, co jest niemożliwe w przypadku kamieni przyklejanych.

Poniżej przedstawiam wam kilka przykładów kolorów i kształtów dostępnych na rynku kamieni.

DSC01416 DSC01425 DSC01436  DSC01427 DSC01438