Grawerowanie laserowe w zdobieniu

2015-09-24 21:06:32

Grawerowanie laserowe w zdobieniu
Czym jest grawerka i jak się ją wykonuje? Czy grawer możliwy jest jedynie na skórze czy także na innych materiałach? Przeczytaj nasz najnowszy wpis, w którym odpowiadamy na wszystkie pytania!

Techniki laserowe wykorzystywane są w zdobieniu materiałów już od dobrych wielu lat, a jednak okazuje się, że o ile elementy wycinane na laserze są bardzo popularne, o tyle sama grawerka jest dopiero odkrywana przez firmy odzieżowe. Każdy z nas widział na pewno nie jedną kolekcję odzieżową, w której dominowały powycinane na wylot w materiale dziurki w kształcie kółek, kwiatków czy po prostu pasków ( te ostatnie szczególnie popularne są w zdobieniu kostiumów kąpielowych, najczęściej kostiumy są bowiem zdobione licznymi dziurkami, ewentualnie frędzlami powycinanymi na laserze). Co zatem z grawerką, jak można wykorzystać ją w zdobieniu odzieży?

Zacznijmy może od tego na czym polega grawerowanie. Otóż grawerowanie polega na wypalaniu/ ścieraniu wierzchniej warstwy materiału w taki sposób, że materiał na którym wykonuje się grawer nie zostaje wycięty do końca – wzór powstaje w zagłębieniu wypalonego materiału. Powstaje zatem niepowtarzalny efekt warstwowości – co widać na zdjęciach poniżej.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer na materiale poliestrowym

grawer1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer na skórze

grawer3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer na polarze

grawer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer na skórze

laser dzins

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer na dżinsie

MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer w drewnie

Metodę grawerowania można wykorzystać w zdobieniu różnych materiałów, świetnie sprawdza się np. na filcu, skórze czy dżinsie, ale stosować można ją również na innych materiałach takich jak drewno czy plexi.

laser6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer na blaszce

laser drewno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer w drewnie - zdjęcie

laser 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer w metalu

Zdobienie z wykorzystaniem technik laserowych umożliwia tworzenie wzorów z efektem wklęsłości. Co więcej, wzory zrobione w ten sposób jako, że nie wystają poza materiał, nie są w żaden sposób do niego klejone, czy przyszywane, a wręcz znajdują się bezpośrednio na materiale, są szczególnie przyjazne dla dzieci – z pewnością nie ma możliwości oderwania małego elementu i połknięcia go przez dziecko. Grawer z pewnością też nie odklei się w praniu – nie ma takiej możliwości, bo nie jest przyklejany.

Metoda ta jest zatem szczególnie interesująca dla producentów odzieży dziecięcej, niemniej jednak dzięki swojej oryginalności zaczyna być coraz chętniej wykorzystywana również w odzieży dla dorosłych.

Jeżeli chcecie zobaczyć więcej możliwości jakie daje laser w zdobieniu zajrzyjcie na naszą stronę internetową – zakładka oferta/laser oraz w inne wpisy dotyczące ploterów na naszym blogu.

laser5 

laser4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawerka wykorzystana w hafcie

SONY DSC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer w materiale

laser dzins2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawerka na dżinsie

grawer5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer w polarze

grawer4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer w materiale

grawer2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer w polarze

grawer foto grawer foto 2 grawer 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grawer w materiale