Historia haftu

2015-10-01 22:37:23

Historia haftu
Tym razem wpis z zupełnie innej „beczki” - nie będę opisywać techniki zdobienia, którą jest haft, a raczej skupię się na jego historii. A więc zaczynamy…

Według wielu osób ( w tym i mnie) haft jest najbardziej szlachetną metodą zdobienia, co wynika między innymi z jego bogatej historii. Nawet dziś większość markowych ubrań znaczona jest haftem, a nie innymi dostępnymi metodami. Haft jest również zdecydowanie bardziej ekskluzywny, a do tego bardzo trwały – dziś prędzej dostępne na rynku materiały ulegną zniszczeniu przy wielokrotnym praniu, niż wykonany na nich haft. Wracając jednak do samej historii haftu przytoczę wam kilka ciekawych informacji o hafcie, postaram się przy tym nie zanudzać was za bardzo:)

x-default

Haft Richelieu

Tak jak już pisałam w którymś z wcześniejszych postów haft, a raczej powinnam powiedzieć hafciarstwo było znane już w starożytności – Babilonie, Persji oraz Egipcie. W Europie natomiast szacuje się, że haft jako technika zdobienia wykorzystywana była od V stulecia p.n.e. – zgadnijcie przez kogo? Oczywiście przez jednych z najbardziej niezwykłych ludzi tamtych czasów – przez Greków. Już od początku istnienia tej techniki zdobienia była ona uznawana za towar raczej luksusowy, nie ma się też z resztą co dziwić, wystarczy pomyśleć, że pierwsze hafty wykonywane były ręcznie. W średniowieczu istniały nawet cechy hafciarzy! Jako, że haft był bardzo pracochłonny stać na niego było raczej bogatszych, szczególnie upodobali go sobie królowie (spójrzcie na te bogato zdobione szaty królów francuskich). Nie można jednak zapomnieć, że drobne hafty ręczne wykonywały również królowe i mieszczki – był to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. Amatorskie wykonywanie haftów na specjalnych tamborkach rozpowszechniło się szczególnie w XVIII wieku.

haftująca kobieta claude monet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Camille haftująca, 1875 Claude Monet

Ale kiedy pojawiły się pierwsze maszyny mechaniczne wykonujące hafty? Odpowiadając na zadane pytanie – rok 1828 był przełomowym z punktu widzenia dzisiejszego przemysłu jakim jest hafciarstwo . Wtedy właśnie pojawiły się pierwsze hafciarki mechaniczne. Z biegiem lat technika ta była coraz bardziej unowocześniana i skończyła się na erze hafciarek komputerowych. Obecnie haft komputerowy to technika, która opiera się na najnowszych technologiach i która pozwala na wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych wzorów w szybkim tempie. Programy hafciarskie wykonywane są przez grafików na komputerach i tłumaczone na język hafciarek. Każdy ścieg, przejście, zmiana koloru, wielkość musi być niejako rozrysowana przez grafików w specjalnych programach graficznych – jest to bardzo precyzyjna, często wymagająca wielu godzin praca, no ale zdecydowanie warto!

A poniżej przedstawiam wam jeszcze jak wygląda program rozrysowany w komputerze i jego rzeczywisty odhaft:

historia haftu1

 

SONY DSC

Wzór w programie graficznym i po wykonaniu odhaftu