Poliester lepszy niż bawełna?

2015-10-22 23:00:54

Poliester lepszy niż bawełna?
Czy poliester może być lepszy niż bawełna? Jaka koszulka będzie lepsza ta bawełniana czy ta poliestrowa? Którą wybrać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy właśnie w tym poście!

Czy poliester może być lepszy niż bawełna? Zapewne to pytanie zadajecie sobie dość często będąc w sklepie i mając do wyboru zwykłą bawełnianą koszulkę i super designerski t-shirt z poliestru – co tu wybrać?! W tym wpisie postaram się przybliżyć wam trochę informacji szczególnie o poliestrze, bo stał się on ostatnio bardzo modny, a często błędnie uważany jest za gorszy jakościowo materiał. Zacznijmy zatem od podstawowych różnic pomiędzy bawełną i poliestrem:

Bawełna – należy do materiałów naturalnych, powstaje z włókna otaczającego roślinę o tej samej nazwie, wykorzystuje się ją do wytwarzania miękkiej tkaniny, posiada silne właściwości absorpcyjne.

Poliester- materiał syntetyczny, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, odporny na promieniowanie UV, szybko schnie

poliester i woda

Poliester i woda

Ogólnie przyjmuje się, że bawełna jest zdecydowanie lepszym dla naszego organizmu materiałem stosowanym do produkcji odzieży, stąd też często jest chętniej kupowana przez klientów. Często mówi się także, że w sztucznych tkaninach takich jak poliester bardziej się pocimy, że materiały te bardziej kleją się do skóry i nie przepuszczają powietrza. W starciu z takim stwierdzeniem bawełniane ubrania wygrywają. Czy jednak jest to prawda? Żeby odpowiedzieć na to pytanie przypatrzmy się sportowcom, którzy na co dzień biegają i ćwiczą w ubraniach, o dziwo, zrobionych z poliestru. Dlaczego tak jest? Bo poliester, który użyty jest w ich ubraniach zdecydowanie lepiej sprawdza się niż bawełna (zwróćmy jednak uwagę, że nie jest to pierwszy lepszy, najtańszy dostępny na rynku poliester).

Zostańmy w temacie sportu i przyjrzymy się jak działa koszulka bawełniana i poliestrowa w trakcie biegania. Zacznijmy od bawełny. Załóżmy, że biegniemy i zaczynamy się pocić – co dzieje się z naszą bawełnianą koszulką? Na początku bawełna zaczyna chłonąć wilgoć, ale stosunkowo szybko przestaje, bo materiał jest już mokry. My biegnąc, oczywiście pocimy się dalej, a po plecach spływają krople potu. Pot zaczyna parować, ale jako, że koszulka jest nasiąknięta, nie ma dla niego ujścia. Koszulka staje się coraz bardziej mokra i coraz cięższa –działa niczym zimny kompres. Powietrze, które dostaje się między nasze plecy a koszulkę, nie ogrzewa nas, a wręcz przeciwnie chłodzi, bo jest niejako chłodzone przez przemoczoną koszulkę.

bawełna

Działanie koszulki bawełnianej

 

Spójrzmy teraz jak działają koszulki z porządnego poliestru, również na przykładzie biegania. A więc, gdy biegniemy, w którymś momencie zaczynamy się pocić, koszulka syntetyczna, nie chłonie jednak wilgoci, a pot pozostaje na ciele ( dzięki temu na pewno nie pojawią się ogromne placki potu na naszej odzieży). Pot pozostający na ciele nagrzewa się od niego i zaczyna parować, para wydostaje się na zewnątrz –często mówi się, że koszulka oddycha. Pot w postaci pary wydostaje się na zewnątrz, co jest możliwe dzięki temu, że koszulka nie nasiąka wilgocią. Co więcej, powietrze które znajduje się pomiędzy koszulką a ciałem jest ciepłe, czyli służy jako pewien rodzaju izolator, z pewnością nas nie chłodzi tak jak ma to miejsce w przypadku koszulki bawełnianej.

poliester

Działanie koszulki poliestrowej

 

Myślę, że teraz widać, że poliester, który znamy dziś jest znacznie lepszy niż ten produkowany dawniej. Jego właściwości sprawiają, że może okazać się nawet lepszy niż bawełna, w szczególności w przypadku odzieży sportowej. Co więcej, na poliestrze możliwe jest wykonywanie druków sublimacyjnych, które pozwalają na stworzenie nawet najbardziej skomplikowanych grafik, przy niskich kosztach. A zatem, następnym razem gdy wybierzecie się na zakupy i zobaczycie dwie fajne bluzki, z których jedna będzie z poliestru a druga bawełny, nie skreślajcie od razu tej pierwszej, tylko dlatego, że jest ona wykonana z poliestru.

Wpis powstał na podstawie artykułu: http://bieganie.pl/?show=1&cat=21&id=133