Sublimacja – nowa jakość druku

2016-07-10 11:43:56

Sublimacja – nowa jakość druku
Od pewnego czasu sublimacja święci triumf na rynku odzieżowym. Ten rodzaj nadruku jest obecnie najbardziej modnym sposobem zdobienia, który pozwala na osiągnięcie niepowtarzalnych barw i przejść kolorów (chociażby tak znane dziś ombre).

O samej sublimacji pisaliśmy już w poprzednich postach (chociażby tutaj), tłumacząc na czym polega sam proces zadruku, tym razem skupimy się zatem na możliwościach wykorzystania sublimacji w różnych obszarach.

Ogólnie sublimację przede wszystkim wykorzystuje się w odzieży sportowej, ze względu na „oddychające” właściwości poliestru, o których również już pisaliśmy, niemniej jednak możliwości druku sublimacyjnego znalazły również zastosowanie w odzieży codziennej. Obecnie sublimację wykorzystuje się zarówno na koszulkach, leginsach, a nawet czapkach i swetrach.  Druk może być wykonywany zarówno na elementach/wykrojach jak i w metrażu.  Wszystko to sprawia, że sublimacja obecnie zdobi również kostiumy kąpielowe, obuwie, torby i wiele innych – nie wspominając już o zastosowaniu w przemyśle reklamowym (podkładki pod myszki, puzzle reklamowe, kubki, smyczki itp.).

Sublimacja - kwiaty

​Sublimacja w metrażu - motyw dziecięcy

​Sublimacja na elemencie - motyw fluo

​Sublimacja na elemencie

 

Co więcej, mimo iż sam druk jest w zasadzie płaski, to dzięki stworzeniu odpowiedniej grafiki z cieniami, można osiągnąć efekt trójwymiarowości.

Sublimacja - efekt 3d

 

Sublimacja nie może być co prawda wykonywana na bawełnie, ale można wykorzystać ją w połączeniu z haftem, czyli przyszyć aplikacje wykonane drukiem sublimacyjnym stosując tradycyjny haft. Efekty jakie można osiągnąć łącząc te dwie techniki są niesamowite, a jeden z przykładów przedstawiamy wam poniżej:

Haft z sublimacją