Haft 3 d

2016-11-27 21:50:49

Haft 3 d
Czym jest haft 3 d? Jakie są jego rodzaje i jakie możliwości stwarza w dziedzinie zdobienia odzieży? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w naszym najnowszym wpisie. Znajdziecie w nim przykłady haftów, które dają efekt wypukłości, a co za tym idzie z daleka przyciągają uwagę!

Mówiąc o hafcie 3d producenci odzieży najczęściej mają na myśli haft tradycyjny, który wykonywany jest przy użyciu specjalnej pianki hafciarskiej. Pianka ta sama w sobie jest   stosunkowo gruba, dlatego też jej zahaftowanie pozwala na uzyskanie efektu wypukłości, wszędzie tam gdzie znajduje się pianka. Jest to jedna z najbardziej popularnych technik zdobienia, szczególnie na odzieży młodzieżowej – bluzach, kurtkach oraz czapkach.  Na poniższym zdjęciu pokazujemy wam tą samą literkę wykonaną różnymi ściegami hafciarskimi oraz w wersji z pianką.

Literka "C" wykonana w różnych technikach hafciarskich

Haft na piance  - rzut z góry

Haft na piance - rzut z boku

Napis haftowany wykonany na piance

Nie można zapominać także, że haft może być wypukły również przy użyciu innych technik hafciarskich – weźmy pod lupę chociażby haft z aplikacją. Aplikacja jaką stosuje się w hafcie nie zawsze musi być płaska, nie koniecznie bowiem musimy decydować się na przyhaftowanie kawałka płaskiego materiału, ale np. możemy urozmaicić haft poprzez wypełnienie go np. futerkiem, które również stworzy efekt wypukłości, chociażby jak na przykładzie poniżej (futerko wystaje ze wzoru, a co więcej jest milutkie w dotyku, co szczególnie spodoba się dzieciom).

Haft z aplikacją z futerka

Kolejnym pomysłem na uzyskanie efektu wypukłości jest zastosowanie aplikacji, które nie są w całości przyszyte do materiału a jedynie miejscami. Najlepszym przykładem tej metody są motylki przedstawione na poniższym zdjęciu, których skrzydełka wystają i są ruchome, co dodaje im uroku bo nie są zupełnie płaskie.

Haft z częściowo przyszytą aplikacją

Równie ciekawym rodzajem haftu, który również pozwala na osiągnięcie efektu 3 d jest haft typu chenille ( jeżeli czytając naszego bloga jeszcze nie wiecie co to takiego, odsyłamy was do poprzednich wpisów - tutaj). Ten rodzaj haftu – szczególnie w wersji pętelki pozwala na stworzenie wzoru, który w dotyku przypomina frotkę, a co za tym idzie jest wypukły – a przynajmniej włókna włóczki, z której jest robiony.

Haft chenill wykonany włóczką

Również technika haftu specjalistycznego jakim jest cording pozwala na uzyskanie wypukłości haftu w stosunku do materiału na jakim jest wykonywany. Cording, który polega na przyszywaniu tasiemek, koralików czy sznurków daje możliwość jeszcze większego uwypuklenia wzoru, poprzez swoją trójwymiarowość jaką otrzymujemy poprzez nałożenie poszczególnych elementów na materiał.

Cording - rodzaj haftu, w którym przyszyto tasiemkę

Haft typu cording - w wersji ze sznurka

Różne przykłady haftu typu cording

Haft 3 d to już nie jest zwykły haft z pianką, bo jak pokazują wszystkie powyższe przykłady istnieje wiele rodzajów haftu, które  pozwalają na uzyskanie efektu wypukłości. Który z nich jest najciekawszy i najoryginalniejszy? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy wam, bo w końcu wszystko zależy od gustu!:)

Poniżej przedstawiamy wam jeszcze kilka z naszych realizacji:

Haft na piance

Kwiat haftowany 3d