Ściegi specjalne

2016-12-20 22:49:31

Ściegi specjalne
Często pytacie nas jak można urozmaicić zwykły haft oraz czy jest jakaś tabela ściegów, które można wykorzystać aby stworzyć jeszcze bardziej niepowtarzalny wzór? W tym poście przedstawiamy wam część z naszych możliwości jakie daje nam haft w zakresie zdobienia odzieży.

Pośród wszystkich metod zdobienia dostępnych na rynku, z ręką na sercu trzeba przyznać, że haft jest nie tylko techniką ponadczasową ale i najbardziej popularną. Oczywiście trendy się zmieniają i jednego roku projektanci w swoich kolekcjach wykorzystują więcej druków, innego roku natomiast królują dżety oraz kamienie ozdobne, ale mimo wszystko haft jest zawsze w modzie. Zamiłowanie do haftów szczególnie widoczne jest na odzieży sportowej i firmowej. Dlaczego? Wynika to z prostego faktu, że wzór wykonany metodą hafciarską jest bardzo trwały i nie ma możliwości, żeby sprał się jak zdarza się to z drukami, czy też żeby część wzoru odpadła w trakcie prania – np. dżety i kamyki gorszej jakości lub źle przyklejone z czasem mogą po prostu odpaść. Wszystko to sprawia, ż producenci szukający wysokiej jakości wyrobów decydują się na wykorzystanie haftu zamiast innych technik zdobienia.

Często osobom, które nie znają się na haftach wydaje się, że jest to raczej prosta technika zdobienia, a wszystkie wzory są do siebie bardzo podobne. Dlatego też, postanowiliśmy pokazać wam jak „zwykły” haft można urozmaicić poprzez zastosowanie różnych ściegów, które sprawiają, że staje się on wyjątkowy.

Wzornik ściegów specjalnych

W powyższej karcie wzorów znajdziecie różne ciekawe i często niespotykane ściegi hafciarskie, które zdecydowanie przyciągną uwagę nawet najbardziej wymagających klientów. Poza powyższymi ściegami możemy również tworzyć hafty o różnej gęstości. Ciekawie wyglądają chociażby gęste hafty wypełnione ściegami, które sprawiają wrażenie trójwymiarowości, poprzez stosowanie nierównomiernych wypełnień. Warto jednak zauważyć, że hafty delikatnie wypełnione również posiadają ciekawy urok, bo wyglądają jakby były szkicowane ołówkiem - przykłady przedstawiamy wam poniżej:

Wzór wykonany rzadszym ściegiem - ala szkic/ rysunek ołówkiem

Gęste wypełnienie haftem - w "buźce" krówki + specjalne wypełnienie w "łatach" (fala)

Tworząc nasze hafty staramy się również korzystać z aplikacji, czyli doszywamy elementy innych materiałów.  Aplikacje mogą być doszywane w taki sposób że, ich brzeg jest dokładnie przykryty haftem – tzw. satyną, lub mogą być doszyte stebnówką, wtedy wzorek przyszyty delikatnie odstaje od materiału bazowego.

Aplikacja futerka przyszyta satyną 

Aplikacja filcowa przyszyta stebnówką

Ciekawym pomysłem jest również zastosowanie innych technik zdobienia takich jak dżety czy ćwieki, które dodatkowo urozmaicają tworzone przez nas wzory. Wszystko jest możliwe, a ogranicza nas tylko wyobraźnia! Serdecznie zapraszamy was do zapoznania się z naszymi realizacjami, które znajdziecie poniżej, a także na naszej stronie głównej – www.arlena.pl.

Haft z zastosowaniem ściegu specjalnego dookoła satyny

Gęsty haft - pełne wypełnienie

Haft z wykorzystaniem ściegów specjalnych

Haft z aplikacją ze skóry + wypełnienie specjalne w haftowanych sercach