Kamienie ozdobne – rodzaje

2017-01-30 21:51:49

Kamienie ozdobne – rodzaje
Coraz częściej w zdobieniu odzieży wykorzystuje się sztuczne kamienie jako zamiennik kamieni naturalnych. Pozwalają one na stworzenie unikalnych, bogatych wzorów, które zdobią – odzież, obuwie, torby itp. W dzisiejszym poście pokażemy wam różne rodzaje kamieni i sposoby ich wykorzystania w zdobieniu odzieży.

Kamienie ozdobne, dostępne na rynku możemy podzielić na kilka grup:

  • kamienie fasetowane – kamienie plastikowe lub akrylowe, wyglądem przypominające naturalnie szlifowane kamienie. Występują w różnych kolorach – najbardziej popularny jest kolor crystal, który wygląda jak cyrkonia lub diament o krystalicznie srebrnej barwie. Kamienie te występują w różnych wielkościach i kształtach – przez owale, kwadraty aż po prostokąty i łezki.

    

  • kamienie gładkie – kamienie gładkie w przeciwieństwie do kamieni fasetowanych mają równą, gładką powierzchnię.  Jest ona minimalnie wypukła, ale nie posiada ukośnie ciętych krawędzi (fasetów).

  • kamienie brokatowe – są to kamienie ozdobne, których część powierzchni pokryta jest brokatem tworzącym błyszczącą powłokę.

  • kamienie ażurowe (hollow) – kamienie o małych, delikatnie wyciętych przestrzeniach, między którymi widoczny jest materiał na którym mocowany jest kamień. Dodatkową ozdobą kamienia są malutkie szlifowane kamyczki, które nadają błysku i elegancji.

  • kamienie z wzorami kwiatów – kamienie plastikowe ozdobione brokatem oraz kwiatowymi wzorami

  • kamienie z łuskami (rybka) – kamienie które wyglądem przypominają rybie łuski, elementy ozdobne nakładane są kolejno na siebie, tworząc efekt „rybki”

  • kamienie „krokodyl” – kamienie plastikowe , których powierzchnia pokryta jest licznymi małymi dżetami oraz ozdobnymi piramidkami

Kamienie ozdobne mogą różnić się sposobem mocowania do materiałów. Wszystkie wyżej przedstawione kamienie są kamieniami typu hot-fix, a więc posiadają od spodu specjalnie wysuszony klej, który rozpuszcza się pod wpływem wysokiej temperatury i pozwala na ich przyklejenie do materiału. Na rynku dostępne są również kamienie z dziurkami, które zamocować można za pomocą igły i nitki oraz kamienie o płaskiej spodniej stronie, które mocuje się za pomocą pistoletów z klejem.

Kamienie ozdobne - różne rodzaje

Wszystkie opisane wyżej kamienie ozdobne są szczególnie ciekawą metodą zdobienia odzieży damskiej i wspaniale sprawdzają się na sukienkach, dekoltach bluzek oraz czapkach. Jeżeli nie lubicie za dużo błyskotek, warto wspomnieć, że kamienie ozdobne można również połączyć z innymi technikami zdobienia jak chociażby haft i cekiny. Poniżej przedstawiamy wam kilka wzorów z wykorzystaniem wspomnianych wyżej technik. Dajcie znać, które z nich najbardziej was zainteresowały!

Haft tradycyjny z cekinami ozdobiony kamieniem fasetowanym

Kamienie fasetowane w połączeniu z dżetami i nabijanymi perełkami

Haft na siatce z kamieniami akrylowymi

Haft z kamieniami fasetowanymi

Haft sznurkiem z kamieniami brokatowymi

Wzór wykonany haftem i ozdobiony blaszkami i kamieniami fasetowanymi

Haft ozdobiony kamieniami fasetowanymi i perełkami

Koronka ozdobiona kamieniami fasetowanymi

Haft z kamieniami gładkimi i fasetowanymi