„Cuda ze sznurka”

2017-05-21 14:57:58

„Cuda ze sznurka”
W dzisiejszym wpisie chcemy pokazać wam jak dzięki technice hafciarskiej zwanej cordingiem możemy ozdobić odzież oryginalnymi motywami tworzonymi ze sznurka, a także jak tworzyć oryginalne wstawki na plecy czy ramiona bluzek i sukienek, które szczególnie sprawdzą się wiosną i latem.

Dzięki specjalistycznym maszynom hafciarskim możliwe jest haftowanie już nie tylko zwykłymi, cienkimi nitkami, ale i tworzenie wzorów z wykorzystaniem grubszych sznurków, koralików czy tasiemek. Kording (ewentualnie z ang. cording), bo tak nazywa się ta technika, to nic innego jak szczególny rodzaj haftu, polegający na doszywaniu na wierzch materiału elementu ozdobnego w postaci np. tasiemki czy sznurka. Wybraną ozdobę możemy przyszyć na dwa sposoby:

  • tapingiem lub
  • zygzakiem.

Obie podane wyżej metody pozwalają na osiągnięcie dwóch zupełnie innych wersji tego samego wzoru. W wersji z tapingiem przyszycie polega bowiem na doszyciu sznurka wzdłuż jego środka, przez co doszyty sznurek staje się bardziej płaski i szerszy, natomiast w wersji przyszycia zygzakiem, jak sama nazwa wskazuje, sznurek jest obszywany raz z jednej raz z drugiej strony, co sprawia, że w przypadku miękkich sznurków tworzy się złudzenie falowania sznurka.

Haft sznurkiem - taping

Haft sznurkiem - zygzak

Możliwość doszywania sznurków czy włóczek do odzieży pozwala na tworzenie oryginalnych wzorów, które dodatkowo są wypukłe, a więc tworzą efekt 3d. Co więcej, dzięki naszyciu ich na powierzchni materiału, od jego spodu nie mamy żadnych dodatkowych, grubych elementów, tylko cieniutką linię nitki, czy żyłki, którą przyszyty jest sznurek. Dlatego też jest to technika zdobienia polecana również dla dzieci.

Dodatkowo, cording pozwala na tworzenie wzorów z samych sznurków, bez konieczności naszywania ich na jakiś materiał. Mamy wtedy do czynienia z gotową wstawką ze sznurka, która sama tworzy całość – przypomina zrobiony na drutach sweterek.

Poniżej przedstawiamy wam kilka z naszych realizacji, w których wykorzystaliśmy sznurek:

Ażurowa wstawka wykonana metodą hafciarską zwaną cordingiem

Ażurowa wstawka ze sznurka z bliska

 

Haft sznurkie w połączeniu z tradycyjnym haftem

 

Sznurek naszyty na filc

 

Haft wykonany na sznurku w połączeniu  z cekinami

 

Haftowana wstawka ze sznurka