Specjalistyczne projektowanie

2017-09-25 21:07:09

Specjalistyczne projektowanie
W tym poście chcielibyśmy przedstawić wam czym jest dla nas projektowanie i jak w naszej firmie wygląda ten specjalistyczny proces. Czemu specjalistyczny? Poświęćcie nam chwilkę czytając dzisiejszy post a z pewnością przyznacie nam rację, że jest to z jednej strony dość trudny i pracochłonny proces, z drugiej natomiast daje nam wiele satysfakcji.

Przede wszystkim musimy zacząć od tego, że każdy rodzaj zdobienia wymaga wykorzystania innego programu graficznego do stworzenia wzoru.  W naszej firmie korzystamy z profesjonalnych programów, takich jak:

  • WILCOM – program do pisania wzorów hafciarskich,
  • COREL – wykorzystywany w zdobieniu laserem, ozdobach wycinanych z folii ozdobnych typu flex/flock
  • PHOTOSHOP – program wykorzystywany w projektowaniu wzorów sublimacyjnych,
  • Program do układania motywów dżetowych i cekinowych.

Wzór hafciarski cekinowy - u góry projekt i na dole wersja ostateczna

U góry - haft połączony z dżetami; u dołu - dekolt wykonany cekinami hafciarskimi

 

Często zadajecie nam pytanie w jaki sposób przesłać nam wasz wzór abyśmy mogli go wykorzystać w produkcji, niestety odpowiedź nie jest taka prosta, zależy od tego jaki rodzaj ozdób chcemy wykorzystać. Najłatwiej jednak jeżeli prześlecie nam swoją wizualizację w wersji jpg, pdf lub corel. Szczególnie istotne są dla nas pliki PDF i Corel, gdyż dzięki nim jesteśmy w stanie poznać dokładną wielkość wzoru ( w przypadku jpg wymiary są często przekłamane).

Co więcej, jeżeli zdecydujecie się na wykorzystanie technik laserowych w zdobieniu, wzór wykonany w corelu (w krzywych) jest z reguły prawie gotowy do wykorzystania, często wystarczy poprawić kilka szczegółów i można go wykorzystać do zrobienia próby. Gorzej sprawa ma się ze wzorami hafciarskimi. Niestety, każdy wzór haftu musi być wykonany w specjalistycznym programie, który pozwala na ułożenie ściegów haftu w taki sposób, że są one czytelne dla maszyny. Stąd też tak istotne jest ustalenie dokładnej wielkości wzoru hafciarskiego, bo każda zmiana będzie wymagała napisania programu od nowa ( czyli położenia każdego ściegu przez naszego grafika jeszcze raz).

Propozycje wzorów z wykorzystaniem różnych technik zdobienia zaproponowane przez naszych grafików

 

Jeżeli chodzi o wzory wykorzystywane do sublimacji to najczęściej wykorzystujemy program graficzny Photoshop, który pozwala nam na tworzenie wielu warstw jednego wzoru, a co za tym idzie jego zmianę. W przypadku plików jpeg, oczywiście możemy je wydrukować, ale zmiany w pliku są raczej kosmetyczne.

Kolejnym rodzajem programu wykorzystywanym w naszej firmie są programy obsługiwane przez dżetownice. Są to programy, które pozwalają na ułożenie kamyków ozdobnych/ cyrkoni/ kamieni ala swarovski w całe motywy, zgodnie z wytycznymi klienta.

Jeżeli nadal nie wiecie jak przygotować wzór tak abyśmy mogli wykorzystać go w produkcji zdajcie się na nas, a nasi graficy poprowadzą was przez ten specjalistyczny proces.

Wzór hafciarski z wykorzystaniem aplikacji, haftu tradycyjnego oraz cordingu (naszyty koralik)

 

Propozycja wzoru z wykorzystaniem różznych technik zdobienia

 

 

Propozycje wzorów cekinowych