„Młodzieżowa szenilka”

2018-01-21 18:56:01

„Młodzieżowa szenilka”
Nieprzerwanie od dwóch sezonów na rynku odzieżowym rządzi specjalistyczny haft zwany haftem chenille. Jak wygląda ta technika zdobienia, gdzie najczęściej jest wykorzystywana i co można tworzyć za jej pomocą? Na te i na inne pytania odpowiemy wam w naszym najnowszym wpisie. Serdecznie zapraszamy!

O hafcie chenille pisaliśmy już kilkukrotnie, ale dla tych którzy przeoczyli nasze wpisy o tym rodzaju haftu przypominamy, że jest to haft, który wykonywany jest włóczką a nie typową nitką hafciarską. Szenilka, bo tak często nazywany jest potocznie ten haft, występuje w dwóch odsłonach jako:

  • Pętelka – wyglądem przypomina strukturę ręcznika frotte
  • Łańcuszek – haft podobny do haftu tradycyjnego, ale znacznie od niego grubszy (ze względu na wykorzystanie włóczki), wyglądem przypomina łańcuszek – stąd nazwa  

Warto w tym momencie dodać, że słowo szenilka oznacza również tkaninę bawełnianą lub wełnianą z motywem z jedwabnego kordonka.  

Wracając jednak do technik zdobienia odzieży haft chenille jest uważany za rodzaj haftu wypukłego, szczególnie wersja pętelkowa. Wykonany tą techniką wzór może mieć różne wysokości, w zależności od wysokości pętelki jaką wybierzemy podczas projektowania haftu. Warto także dodać, że szenilka może być łączona z tradycyjnym haftem oraz cekinami naszywanymi tworząc oryginalne, błyszczące wzory.

Najczęściej jednak haft chenille wykorzystywany jest we wzorach na odzieży młodzieżowej i sportowej, szczególnie popularne są wszelkiego typu napisy i hasła. Poniżej przedstawiamy wam kilka z naszych realizacji, w których wykorzystaliśmy tą technikę zdobienia: