Haft koralikowy

2018-06-27 14:33:45

Haft koralikowy
Cording to technika haftu specjalistycznego, która pozwala na tworzenie wzorów ozdobnych z tasiemek, sznurków, łańcuszków i koralików poprzez ich naszywanie na materiał. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wam dokładnie na czym polega ta technika hafciarska i w jaki sposób można ją wykorzystać w zdobieniu odzieży.

W poprzednich naszych wpisach możecie znaleźć dokładne informacje o wykorzystaniu cordingu do naszywania sznurków czy tasiemek.  Dziś skupimy się przede wszystkim na hafcie koralikowym, który krótko mówiąc polega na naszywaniu specjalną żyłką hafciarską różnego typu koralików na wybrany materiał. Warto tutaj dodać, że nie ma tak naprawdę prawie żadnych wymogów co do materiału na jaki chcemy naszyć w ten sposób wzór – cording można wykorzystać zarówno na tkaninach jak i dzianinach. Jedynie zbyt gruby materiał jak np. bardzo gruba dzianinowa czapka może być problematyczna, ze względu na to, że koralik na niej po prostu zniknie, bo „wpadnie” w środek. Wzory hafciarskie z wykorzystaniem cordingu możemy wyhaftować na wszystkim – wiskozie, bawełnie, lycrze (również na kostiumach kąpielowych), filcach czy skórze.

Pozostaje pytanie jakie koraliki możemy naszywać? W naszej ofercie możecie znaleźć przede wszystkim koraliki plastikowe, ale również metalowe, które pięknie sprawdzą się szczególnie na odzieży damskiej bo wyhaftowane na dekolcie mogą imitować np. łańcuszek .Warto także dodać, że dostępne na rynku koraliki różnią się wielkościami i kształtami – mogą wyglądać jak małe kuleczki albo wydłużone słomki - wybór jest ogromny.  

Trzeba jednak dodać, że haft koralikowy wymaga jednak by wzór wykonany z koralika był ciągły, a więc nie możemy go przerywać gdzie chcemy. Wynika to z faktu, że każde miejsce zakończenia koralika musi być zaszyte, żeby ten po prostu się nie rozsypał. Niemniej jednak cording cudownie wygląda nie tylko „samotnie”, ale również w otoczeniu innych technik zdobienia – szczególnie motywów dżetowych i haftu klasycznego.

Poniżej przedstawiamy wam kilka z naszych realizacji, w których wykorzystaliśmy haft koralikowy.