Haft krzyżykowy

2018-10-21 18:10:09

Haft krzyżykowy
Haft klasyczny, haft chenille, haft typu cording, haft z aplikacją, a może haft 3d? Rodzajów haftów jest naprawdę sporo, a każdy z nich daje zupełnie inny efekt zdobienia. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy wam haft krzyżykowy, jeden z ulubionych rodzajów haftów wszystkich miłośników robótek ręcznych.

Haft to najstarsza technika zdobienia materiałów na świecie, co z pewnością przyczynia się do faktu, że jest to również najbardziej popularna i ponadczasowa technika zdobienia materiałów. Początkowo haft wykonywany był ręcznie i wymagał od osoby, która go wykonywała dużo cierpliwości i czasu, aby wykonać misterne zdobienia. Stąd też, ceny haftowanych ręcznie ubrań były naprawdę wysokie, zresztą nadal tak jest, wystarczy spojrzeć na kolekcje światowych projektantów mody, którzy często decydują się na misterne ręczne zdobienia ubrań ze swoich kolekcji.

Na szczęście, coraz bardziej pomaga nam rozwój technologiczny i wiele rodzajów zdobień można obecnie wykonywać maszynowo, tak też jest z haftem. Obecnie przemysłowe hafciarki maszynowe pozwalają na stworzenie haftów w szybkim czasie, a co za tym idzie w konkurencyjnej cenie. Jednym z rodzajów haftów, które wykonywać mogą hafciarki maszynowe jest nasz tytułowy haft krzyżykowy.

Zacznijmy jednak od definicji haftu krzyżykowego. Szukając w internecie z pewnością natkniecie się na encyklopedie internetowe wg których haft krzyżykowy to rodzaj haftu najczęściej stosowany w hafcie wykonywanym ręcznie. W takiej odsłonie polega on na wykonywaniu tzw. „krzyżyków” na siatkowym materiale, którego powierzchnia pokryta jest gęstymi oczkami, przez które to właśnie przeplata się kolorowe nici, w taki sposób aby każda kolejna część nici pokryła poprzednią przecinając ją pod kątem prostym – w taki sposób tworzy się właśnie charakterystyczny krzyżyk.

Tyle o samej technice, w krótkim zarysie. Ale jak to wygląda w przypadku zastosowania haftu komputerowego? Haft wykonywany maszynowo różni się od tego wykonywanego ręcznie przede wszystkim tym, że projektowany jest na komputerze. Co więcej możemy go wykonać na dowolnym materiale i nie potrzebujemy do tego żadnego specjalnego siatkowanego materiału. Co więcej, możemy go połączyć z innymi technikami haftu jak chociażby z szenilką lub cordingiem.

Gdzie można wykorzystać ten haft? Chociaż wydaje się że najczęściej możemy go spotkać na ludowych strojach i wyrobach takich jak serwety, chusteczki czy obrusy, to uwierzcie nam, że ta metoda zdobienia w fantastyczny sposób sprawdzi się również na odzieży którą nosimy codziennie. Zerknijcie chociażby na przykłady poniżej - haft krzyżykowy zdobi na nich nie tylko bluzy, t-shirty i sukienki ale nawet koszule!

My jesteśmy na tak a wy?

Żródło: https://www.francescas.com/product/roxi-cross-stitch-floral-blouse.do

Żródło:  http://www.disha2025.org/needle-and-thread-cross-stitch-hoodie-washed-black-uqpriz26.html

Żródło: https://www.keeboshop.com/products/blsqr-cross-stitch-floral-embroidery-blouse-shirt-women-tops-stripe-casual-ttreetwear-blouses-2017-autumn-female-clothing

Żródło: NEW LOOK - https://sprzedajemy.pl/new-look-cross-stitch-embroidery-t-shirt-z-nadrukiem-roz-36-mlawa-2-7cf768-nr56369188