"BACK TO SCHOOL" TERAZ 8% rabatu z hasłem: SCHOOL

Darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 300 zł

Tylko polskie produkty!

 
Język:
Flag
polski
Menu
Koszyk

Jak poprawnie naklejać cyrkonie i co zrobić żeby nie odpadały?

Kochani zadajecie nam często pytanie czy nasze wklejki nie odpadną po pierwszym praniu?! Śpieszymy z odpowiedzią, żeby rozwiać Wasze wszystkie wątpliwości. Koniecznie przeczytajcie nasz dzisiejszy wpis zanim przykleicie nasze ozdoby!

 

Przejdź do wpisu

 

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że w trwałości wszystkich naszych wklejek, najważniejszy jest sposób ich wklejania. Mimo, że jest to bardzo prosta metoda nanoszenia zdobień, to jednak można przy niej popełnić parę błędów, które potem skutkują odpadaniem ozdób (i to nie tylko w praniu ale podczas codziennego noszenia!). Poświęćcie zatem kilka minut, żeby zapoznać się z naszym wpisem, a już nigdy więcej nie będziecie bać się, że Wasze wklejki odpadną!

 

Jak wklejamy cyrkonie/dżety?

Zacznijmy od przypomnienie naszej instrukcji wklejania kamieni przy użyciu żelazka (ta sama instrukcja znajduje się przy każdym naszym motywie dżetowym):

1. Koszulkę (lub inną odzież) na której ma być przyklejona aplikacja połóż na desce do prasowania i wygładź.
2. Odklej przezroczystą folię, na której ułożony jest motyw dżetowy, od białego podkładu. Umieść wklejkę w dowolnie wybranym miejscu (np. na środku koszulki), tak aby widzieć motyw. Jeżeli nie podoba Ci się umiejscowienie wklejki i chcesz je zmienić, odklej folię z kamieniami i przyklej w nowym miejscu (nie martw się, że popsujesz wzór, kamienie nie odkleją się od foli transportowej jeżeli zdejmiesz ją delikatnie).
3. Ustaw żelazko na temperaturę 140 - 150 °C - jeżeli nie wiesz jaką temperaturę ma twoje żelazko ustaw je na maksymalną moc. Nie używaj do przygrzania pary!

Przykryj wklejkę kawałkiem cienkiego materiału (np. ściereczki) i dociśnij żelazko do motywu przez około 20-40 sekund (w każdym miejscu!). Jeżeli motyw jest duży, czynność będzie trzeba powtórzyć w kilku miejscach. Każdy element zgrzewamy 20-40 sekund, a więc jeśli motyw jest duży oznacza to, że musisz go podzielić na kilka stref i każdą z nich przyprasowywać 20 - 40 sekund - najlepiej jest przytrzymać żelazko przez 20-40 sekund w jednym miejscu, a dopiero po tym czasie przejść do następnego. A więc, duże motywy grzejemy nawet po parę minut, aby mieć pewność, że wszystkie kamienie się dokleją.

Spójrz na poniższe zdjęcia, na których przykładowo podzieliliśmy motyw na strefy przygrzewania, a następnie pokazaliśmy odciski naszego żelazka, które wyraźnie pokazują strefy dobrze przygrzane i te niedogrzane.

 

 

Pamiętaj, że im większe kamienie tym mocniej i dłużej trzeba je przygrzewać, żeby klej na pewno się rozpuścił (warto docisnąć mocniej żelazko do motywu).
5. Sprawdź czy kamienie dobrze trzymają się materiału. Jeżeli wklejka nie przyklei się całkowicie do materiału powtórz czynność z pkt.4.
6. Aby mieć pewność, że wklejka jest dobrze przygrzana i klej się rozpuścił - przewróć koszulkę na lewą stronę i przygrzej motyw jeszcze raz (od lewej strony).
7. Dopiero gdy kamienie są dobrze przyklejone powoli zdejmij przezroczystą folię transportową.
8. Pamiętaj żeby odczekać 24h, aby klej związał się dobrze z materiałem! Jeżeli będziesz prasować koszulkę z tak naklejonym motywem nigdy nie używaj pary - temperatura jest za wysoka i zniszczy kamień przez co może się on odkleić od materiału, ewentualnie klej zostanie a odpadnie samo szkiełko.

 

A teraz kilka naszych uwag i rzeczy na które warto zwrócić uwagę:

Tak naprawdę już w samej instrukcji naklejania naszych kamieni zawarliśmy najistotniejsze informacje. A więc, aby kamień na pewno się przykleił do materiału musimy rozgrzać znajdujący się na jego spodzie wysuszony klej. Jak to robimy? Każdy kamień trzeba rozgrzać do temperatury około 140 - 150 °C. Jeżeli myślisz że Twoje żelazko ma wyższą temperaturę – spokojnie, nawet jeśli temperatura będzie wynosiła 160-165 °C to po prostu zauważysz, że klej się szybciej rozpuści i zwiąże z materiałem, a więc będziesz przyprasowywać motyw krócej (np. nie 30 a 20 sekund). Ale pamiętajcie! Jeżeli przykryjecie motyw dżetowy kawałkiem grubego materiału nie ma szans aby temperatura szybko dotarła do spodu kamienia i rozpuściła klej, każda dodatkowa przeszkoda powoduje, że musicie albo podwyższyć temperaturę albo konieczne będzie wydłużenie czasu klejenia. Wszystkie podane przez nas parametry dotyczą standardowych koszulek, jeżeli wybierzecie grubsze materiały, bluzy albo nietypowe dzianiny może okazać się, że musicie potestować i samodzielnie wydłużyć czas i temperaturę klejenia. Pamiętajcie również, że temperatura żelazka nie jest taka sama na całej powierzchni żelazka! Na środku może być najwyższa, ale już na bokach potrafi być o kilka-kilkanaście stopni niższa! Wtedy często okazuje się, że o ile środek wzoru przykleił się Wam idealnie o tyle boki już nie, bo Wasze żelazko nie miało odpowiedniej temperatury. Zawsze przygrzewajcie kamienie środkiem żelazka a nie bokiem, wtedy unikniecie problemu, że np. ostatnia litera się nie wgrzała - to naprawdę nie wina litery tylko niedogrzania kamienia!

 

Czy w ogóle potrzebny jest kawałek materiału/szmatki, który przykryje motyw?

Tak naprawdę my zwykle nie przykrywamy naszych motywów dżetowych żadnym dodatkowym materiałem, bo nie ma takiej potrzeby o ile przyprasowujecie tylko folię (tj. nie prasujecie dodatkowo boków koszulki/bluzki). Przykrycie motywu cienkim materiałem sprawdza się w przypadku delikatnych tkanin/dzianin lub  gdy motyw znajduje się blisko szwów, szczególnie na ciemnych materiałach – zapobiega wtedy wyświeceniom, szczególnie czarnych materiałów (to tak samo jak przy zwykłym prasowaniu czarnych ubrań, prasujemy je po lewej stronie żeby nie było widać wyświeceń).

 

Skąd mam wiedzieć czy kamień jest dobrze przygrzany?

Po wgrzaniu naszego motywu, czyli przygrzaniu kamieni żelazkiem najpierw od góry a potem od lewej strony materiału (zgrzewanie cyrkonii z obu stron gwarantuje, że klej się na pewno rozpuści), najlepszą metodą do sprawdzenia czy kamienie się przykleiły jest ich mocne drapanie - najlepiej jak macie dłuższe paznokcie (a jeżeli macie hybrydy to już w ogóle cudownie sprawdzą się do testowania) wystarczy, że będziecie nimi mocno drapać przyklejone kamienie (tak jakbyście próbowali je zdrapać). Jeśli wszystko jest dobrze przyklejone to nic nie powinno odpaść – jeżeli jakiś kamień odpadł to widocznie za słabo go przygrzaliście. Najczęściej zdarza się, że odklejają się pojedynczy kamienie, szczególnie te przy szwach lub innych wybrzuszeniach materiału, wszędzie tam gdzie temperatura nie doszła do kamienia i nie doprowadziła do rozpuszczenia kleju. Jeżeli jakiś kamień się nie przyklei i Wam odpadnie, nie martwcie się po prostu przyłóżcie go w miejscu, w którym powinien się znajdować i przyklejcie go jeszcze raz.

 

Kiedy klej w kamieniu nie jest rozpuszczony?

Tak naprawdę bardzo łatwo sprawdzić czy klej w kamieniu się rozpuścił czy nie. Widać to od razu gdy kamień odpada – wystarczy, że zerkniecie na jego spodnią stronę. Przed przyklejeniem warstwa wysuszonego kleju jest równo rozlana po kamyku, może być idealnie gładka lub z perforacją (w zależności od koloru kamienia i producenta), ale zawsze klej jest idealnie równy z kamieniem i widać jego szary, szaro-zielony lub czarny kolor. Natomiast dobrze przyklejony kamień po zdrapaniu (co jest naprawdę trudne i często kończy się uszkodzeniem materiału), ma jakby rozlany klej – widać, że był on rozpuszczony. Czasami nawet, w trakcie przyklejania widać dookoła kamienia delikatną, przezroczystą obwódkę kleju – klej się tak mocno rozpuścił, że aż się lekko wylał poza obwód cyrkonii.

Najczęściej kamienie nie są dobrze doklejone, bo ich klej nie jest w całości rozpuszczony, a więc nie może na stałe połączyć się z materiałem. Dzieje się tak zwykle gdy temperatura, która powinna rozgrzać i rozpuścić klej nie dochodzi do tego ostatniego. Dlatego należy zwrócić uwagę na wszelkie nierówności, zgrubienia materiału albo szwy, które są przeszkodą dla temperatury- uniemożliwiają bowiem poprawne rozpuszczenie kleju. Często zdarza się, że z całego motywu odpadają tylko pojedyncze kamyki, bo np. znajdowały się na zgrubieniu materiału lub na szwie i przy wprasowywaniu motywu nie dogrzaliśmy ich porządnie – potraktowaliśmy je po macoszemu czyli żelazko było przyłożone do motywu  i wszystkie kamienie znajdujące się na płaskim podłożu się przykleiły, ale już te znajdujące się obok zgrubienia (np. szwów) nie dostały odpowiedniej temperatury, bo zgrubienie spowodowało, że wysoka temperatura żelazka nie dotarła do samego kamienia ale zatrzymała się na zgrubieniu – w wyniku tego kamień nie dostał odpowiedniej temperatury i się nie przykleił, albo przykleił się ale tylko na chwilę, bo rozpuściła się tylko część kleju, a nie cały.

 

 

 

Kiedy kamień jest przegrzany i może odpaść?

Wspominaliśmy już, że czasem kamienie odpadają z powodu ich przegrzania lub niepoprawnego użytkowania. Kiedy tak się dzieje? Zacznijmy może od sytuacji, w których kamień może się przegrzać. Najczęściej dochodzi do nich gdy poddany jest zbyt długo, zbyt wysokiej temperaturze, najczęściej gdy stosujecie do jego przyklejania żelazko parowe i potraktujecie go dużą ilością pary. W takiej sytuacji najczęściej zdarza się, że klej przykleja się do materiału, ale odpada samo szkiełko a więc cyrkonia – na bluzce pozostaje wtedy czarna kropka z kleju. Niestety w tej sytuacji kamień jest całkowicie zniszczony i nie da rady go już uratować. Najgorsze w tym wszystkim jest również to, że często klej jest tak silnie wgrzany w materiał, że nie da rady go odkleić i zostaje na bluzce. Co wtedy możemy zrobić? Tak naprawdę za dużo już nie zdziałamy, można spróbować oderwać klej (zwykle z kawałkami materiału – tak dobrze jest wgrzany) i wkleić w to miejsce drugi kamyk, albo po prostu zostawić tą czarną kropkę i przykleić na nią jakąś inną, większą ozdobę – np. termoaplikację haftowaną.

A zatem skoro już wiecie, że kamienie mogą odpadać gdy je przegrzejecie pamiętajcie, że zdarza się tak również gdy wrzucicie koszulkę z cyrkoniami do suszarki bębnowej – dlatego nie wolno tego robić! Wszystkie koszulki  z cyrkoniami suszymy tradycyjnie na suszarce do prania i pozwalamy koszulce wyschnąć samodzielnie.

 

 

Pamiętajcie!  Że każdy zniszczony kamień czyli taki w którym odpadło szkiełko, a na koszulce został klej oznacza, że użytkowaliście kamienie niezgodnie z zasadami producenta. Poza przegrzaniem kamieni, producent podaje również możliwość mechanicznego zniszczenia szkiełka – najczęściej przy praniu w pralce. Koszulki z poprawnie naklejonymi motywami należy prać w pralce, na programie delikatnym, przy czym koszulka musi być wywinięta na lewą stronę, tak aby kamienie nie obijały się podczas prania i nie zostały uszkodzone mechanicznie np. przez dziurki w pralce (kamyki potrafią się o nie zaczepiać i w ten sposób zostają uszkodzone – mogą się skruszyć lub całkowicie oderwać). Dlatego decydując się na pranie w pralce mechanicznej pamiętajcie o tych kilku rzeczach:

  1. Przewracamy odzież z wklejką na lewą stronę (wzór powinien być wewnątrz koszulki/bluzy).
  2. Wybieramy program delikatny.
  3. Pierzemy w temperaturze do 30 stopni.
  4. Suszymy rozwieszone tradycyjnie na wieszaku, nie używamy suszarki bębnowej!
  5. Prasujemy bez użycia pary, najlepiej po lewej stronie, w temperaturze do 100 stopni.

   

Kiedy jeszcze kamień może odpaść?

I na koniec ostatnia nasza porada. Nasze cyrkonie nie będą się również trzymać materiałach skórzanych i ekoskórkach oraz na śliskich nadrukach sitowych (jest to rodzaj nadruku często spotykany na odzieży o charakterystycznej śliskiej lub/i gumowatej w dotyku strukturze). Klej nie zwiąże się ze śliskim podkładem na stałe. Po wgrzaniu przez pewien czas kamienie będą się trzymać, ale po czasie odpadną – ześlizgną się z takiego podkładu.

Na pewno nie musicie się bać, że kamienie odpadną z bawełny, filcu, materiałów poliestrowych, dzianin z domieszką elastanu, czapek i swetrów z akrylu, koszulek z siateczek, satyn czy nawet rajstop. Co więcej, nasze kamienie możecie również przykleić do papieru czy drewna!

 

Nowości

Zaloguj przez Google
lub
Zaloguj przez Google
lub
Dbamy o Twoją prywatność

Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają nam dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich tych plików i przejść do sklepu lub dostosować użycie plików do swoich preferencji, wybierając opcję "Dostosuj zgody".

Więcej o plikach cookies przeczytasz w naszej Polityce prywatności.

Zaakceptuj tylko niezbędne Dostosuj zgody Zaakceptuj wszystkie
Ustawienia plików cookies

W tym miejscu możesz określić swoje preferencje w zakresie wykorzystywania przez nas plików cookies.

Te pliki są niezbędne do działania naszej strony internetowej, dlatego też nie możesz ich wyłączyć.

Te pliki umożliwiają Ci korzystanie z pozostałych funkcji strony internetowej (innych niż niezbędne do jej działania). Ich włączenie da Ci dostęp do pełnej funkcjonalności strony.

Te pliki pozwalają nam na dokonanie analiz dotyczących naszego sklepu internetowego, co może przyczynić się do jego lepszego funkcjonowania i dostosowania do potrzeb Użytkowników.

Te pliki wykorzystywane są przez dostawcę oprogramowania, w ramach którego działa nasz sklep. Nie są one łączone z innymi danymi wprowadzanymi przez Ciebie w sklepie. Celem zbierania tych plików jest dokonywanie analiz, które przyczynią się do rozwoju oprogramowania. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce plików cookies Shoper.

Dzięki tym plikom możemy prowadzić działania marketingowe.

Anuluj Zapisz ustawienia