Samodzielne naklejenie naszywki z termofolią (czyli specjalną folią, która ma właściwości podobne do kleju) jest niezwykle proste. Boisz się, że źle wkleisz naszywkę? To niemożliwe! Nawet jeśli nie uda Ci się wgrzać jej za pierwszym razem i brzegi naszywki zaczną się z czasem odklejać, oznacza to tylko, że za słabo rozpuścił się klej i że trzeba go ponownie przygrzać, żeby dobrze skleił się z wybranym materiałem. Naszywkę z naszą termofolią możesz przygrzewać kilka razy - tak długo aż klej porządnie się rozpuści, a to pozwoli na jego trwałe połączenie z materiałem. Pamiętaj jednak, że klej nie zwiąże się ze skórą naturalną i sztuczną - jej struktura jest za śliska. Przez moment naszywka może się trzymać, ale po chwili na pewno odpadnie.
Poniżej znajdziecie prostą instrukcję jak nakleić naszywki dostępne w naszym sklepie i kilka wskazówek jak sprawić żeby naszywki dłużej Wam służyły:
Jak przyklejać termoaplikację (naszywkę termofolią)? - instrukcja
- Koszulkę (lub inną odzież), na której ma być przyklejona aplikacja, połóż na desce do prasowania i wygładź.
- Umieść naszywkę klejem do dołu w dowolnie wybranym miejscu (np. na środku koszulki).
- Ustaw żelazko na temperaturę 140 - 150 °C - jeżeli nie wiesz jaką temperaturę ma twoje żelazko ustaw je na maksymalną moc. Nie używaj do przygrzania pary!
- Przykryj naszywkę kawałkiem cienkiego materiału (np. ściereczki) i dociśnij żelazko do wklejki przez około 10-15 sekund. Jeżeli naszywka jest duża czynność będzie trzeba powtórzyć w kilku miejscach. Dobrze jest mocniej docisnąć żelazko.
- Sprawdź brzegi aplikacji - czy naszywka dobrze trzyma się materiału. Jeżeli wklejka nie przyklei się całkowicie do materiału powtórz czynność z pkt.4.
- Aby mieć pewność, że naszywka jest dobrze przygrzana i klej się rozpuścił - przewróć koszulkę na lewą stronę i przygrzej naprasowankę jeszcze raz (od lewej strony).
- Dodatkowo możesz przyszyć brzegi wklejki, co zapobiegnie jej odklejaniu się, szczególnie przy częstym praniu.
- Pamiętaj aby odczekać 24h, żeby klej związał się dobrze z materiałem! Jeżeli będziesz prasować koszulkę z tak naklejoną naszywką nigdy nie używaj pary - temperatura będzie za wysoka i zniszczy klej przez co aplikacja może się odkleić.
Kilka naszych uwag i rzeczy na które warto zwrócić uwagę podczas klejenia:
Tak naprawdę już w samej instrukcji naklejania naszych wzorów zawarliśmy najistotniejsze informacje. A więc, aby naprasowanka na pewno się przykleił do materiału musimy rozgrzać znajdujący się na jego spodzie wysuszony klej. Jak to robimy? Wzór/motyw trzeba rozgrzać do temperatury około 140 - 150 °C. Jeżeli myślisz że Twoje żelazko ma wyższą temperaturę – spokojnie, nawet jeśli temperatura będzie wynosiła 160-165 °C to po prostu zauważysz, że klej się szybciej rozpuści i zwiąże z materiałem, a więc będziesz przyprasowywać motyw krócej (np. nie 30 a 20 sekund). Ale pamiętajcie! Jeżeli przykryjecie naprasowankę kawałkiem grubego materiału nie ma szans aby temperatura szybko dotarła do spodu wzoru i rozpuściła klej, każda dodatkowa przeszkoda powoduje, że musicie albo podwyższyć temperaturę albo konieczne będzie wydłużenie czasu klejenia. Wszystkie podane przez nas parametry dotyczą standardowych koszulek, jeżeli wybierzecie grubsze materiały, bluzy albo nietypowe dzianiny może okazać się, że musicie potestować i samodzielnie wydłużyć czas i temperaturę klejenia. Pamiętajcie również, że temperatura żelazka nie jest taka sama na całej powierzchni żelazka! Na środku może być najwyższa, ale już na bokach potrafi być o kilka-kilkanaście stopni niższa! Wtedy często okazuje się, że o ile środek wzoru przykleił się Wam idealnie o tyle boki już nie, bo Wasze żelazko nie miało odpowiedniej temperatury. Zawsze przygrzewajcie wzory środkiem żelazka a nie bokiem, wtedy unikniecie problemu, że np. kawałek wzoru się nie wgrzał - to naprawdę nie samego motywu tylko niedogrzania naprasowanki!
Pranie i użytkowanie:
- Przewracamy odzież z wklejką na lewą stronę (wzór powinien być wewnątrz koszulki/bluzy).
- Wybieramy program delikatny.
- Pierzemy w temperaturze do 30 stopni.
- Suszymy rozwieszone tradycyjnie na wieszaku, nie używamy suszarki bębnowej!
- Prasujemy bez użycia pary, najlepiej po lewej stronie, w temperaturze do 100 stopni.
A teraz do dzieła! Zmień swoje stare i nudne ubrania w arcydzieła!