Jak wklejać motywy dżetowe?

Często spotykamy się z opinią, że dżety są bardzo nietrwałe i odpadają po pierwszym praniu. Nic bardziej mylnego! Poprawnie wklejone kamienie jest naprawdę trudno usunąć, trzeba je wręcz wyrwać z materiałem, żeby odpadły. Skąd zatem ten pojawiający się problem z odpadającymi cyrkoniami? Szczegóły tkwią w sposobie przyklejenia. Najważniejsze jest dobre rozpuszczenie kleju, który znajduje się od spodu kamienia. Jeżeli klej jest za słabo rozgrzany nigdy na trwałe nie zwiąże się z materiałem. Po naklejeniu dżetów najlepiej odczekać minimum godzinę a potem zacząć "drapać" kamienie - jeżeli któryś odpadnie należy sprawdzić czy klej, który jest na jego spodzie rozpuścił się czy nie - nierozpuszczony klej jest zwykle idealnie spasowany z kamieniem i najczęściej ma odciśniętą jakby taką kratkę lub kropeczki(w tej postaci schodzi z produkcji), po jego podgrzaniu ten charakterystyczny element znika i klej się rozpływa, często poza obwód kamienia - wtedy mamy pewność, że klej był dobrze rozgrzany.

Co jeszcze może sprawiać, że kamienie odpadają?

Przede wszystkim bardzo niebezpieczne jest przegrzanie kamienia - najczęściej winne jest używanie dużej ilości pary przy prasowaniu czy suszenie ubrań w suszarce bębnowej. W obu przypadkach klej na nowo rozpuszcza się ze względu na zbyt wysoką temperaturę. W tym przypadku może również dojść do zniszczenia struktury kamienia i odpadnięcia samego szkiełka, podczas gdy na odzieży zostanie czarna kropka kleju. Równie niebezpieczne jest pranie ubrań z dżetami po prawej stronie. Powoduje to narażenie kamieni na ciągłe otarcia i uderzenia, które sprawić mogą, że kamień ostatecznie odpadnie lub po prostu się skruszy. 

Dlatego też zdecydowanie polecamy pranie odzieży z dżetami po lewej stronie i używanie niższych temperatur tj. do 40 stopni. Co do suszenia - zdecydowanie nie wolno używać suszarek bębnowych, tutaj sprawdzi się suszenie tradycyjne.

Pamiętajcie również, że kamienie można przyklejać na praktycznie wszystkich materiałach - bawełnie, poliestrze, filcach itp. Jedyny materiał, na którym kamienie na pewno nie będą się trzymać to śliska skóra. 

I to by było chyba na tyle z naszych podpowiedzi w sprawie użytkowania i naklejania kamieni i dżetów. A poniżej znajdziecie szybką instrukcję ich aplikacji:

 

JAK PRZYKLEJAĆ MOTYWY DŻETOWE?

1. Koszulkę (lub inną odzież) na której ma być przyklejona aplikacja połóż na desce do prasowania i wygładź.
2. Odklej przezroczystą folię, na której ułożony jest motyw dżetowy, od białego podkładu. Umieść wklejkę w dowolnie wybranym miejscu (np. na środku koszulki), tak aby widzieć motyw. Jeżeli nie podoba Ci się umiejscowienie wklejki i chcesz je zmienić, odklej folię z kamieniami i przyklej w nowym miejscu (nie martw się, że popsujesz wzór, kamienie nie odkleją się od foli transportowej jeżeli zdejmiesz ją delikatnie).
3. Ustaw żelazko na temperaturę 140 - 150 °C - jeżeli nie wiesz jaką temperaturę ma twoje żelazko ustaw je na maksymalną moc. Nie używaj do przygrzania pary!
4. Przykryj wklejkę kawałkiem cienkiego materiału (np. ściereczki) i dociśnij żelazko do motywu przez około 15-30 sekund. Jeżeli motyw jest duży, czynność będzie trzeba powtórzyć w kilku miejscach. Pamiętaj, że im większe kamienie tym mocniej i dłużej trzeba je przygrzewać, żeby klej na pewno się rozpuścił.
5. Sprawdź czy kamienie dobrze trzymają się materiału. Jeżeli wklejka nie przyklei się całkowicie do materiału powtórz czynność z pkt.4.
6. Aby mieć pewność, że wklejka jest dobrze przygrzana i klej się rozpuścił - przewróć koszulkę na lewą stronę i przygrzej motyw jeszcze raz (od lewej strony).
7. Dopiero gdy kamienie są dobrze przyklejone powoli zdejmij przezroczystą folię transportową.
8. Pamiętaj żeby odczekać 24h, aby klej związał się dobrze z materiałem! Jeżeli będziesz prasować koszulkę z tak naklejonym motywem nigdy nie używaj pary - temperatura jest za wysoka i zniszczy kamień przez co może się on odkleić od materiału, ewentualnie klej zostanie a odpadnie samo szkiełko.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl